Vulkanski plovec poznan tudi kot pomice je vrsta vulkanske kamnine, ki nastane, ko iz vulkana izbruhne lava z zelo visoko vsebnostjo vode in plinov. Zaradi plinskih mehurčkov, ki uhajajo, lava postane penasta. Ko se ta lava ohladi in strdi, je rezultat zelo lahka kamnita snov, napolnjena z drobnimi mehurčki plina. Običajno je svetlo obarvan. Kar kaže na to, da gre za vulkansko kamnino z visoko vsebnostjo silicijevega dioksida ter z malo železa in magnezija. Plovec je lahka vulkanska kamnina, zaradi česar je kot nalašč za uporabo v rastnih substratih.
Vulkanski plovec se uporablja za izboljšanje drenaže rastlin, kot so sukulente, dodajte substratu vsaj 30% pomica. Pri rastlinah, ki so nagnjene k gnitju, tako kot nekatere evforije, zemljo spremenite s 50-odstotnim plovcem ali namesto tega napolnite zasaditveno jamo s plovcem, da bodo korenine obdane z njo. Plovec se lahko uporablja kot topdressing, da absorbira vodo, ki zastaja okoli rastlim. Potaknjenci lahko brez težav uspevajo samo v plovcu.
Plovec je porozna vulkanska kamnina, ki nastane z zelo hitrim strjevanjem pregrete viskozne in s plini bogate lave ali z mešanjem lave in vode. Porozna struktura kamnine je posledica istočasnega hitrega padca tlaka in hitrega ohlajanja. Padec tlaka povzroči zmanjšanje topnosti v lavi raztopljenih plinov, na primer vode in CO2. Lava se zato speni, zaradi istočasnega hitrega ohlajanja pa plinski mehurčki v kamnini zamrznejo. Plovec spada med vulkanska stekla, ker nima nobene kristalne strukture.
Pakiranje: 40l